Draws made for links tourney

The draw machine has been busy at Montrose Golf Links, with Links Championship, George Lloyd and Charles Webster announced.

The draw for round one of the Links Championship has been made as follows.

A. Serrels (RM) v S. Lyon (RM); W. Henderson (MM) v R. Coull (RM); P. McKenna (M) v B. Mitchell (RM); N. Leslie (MM) v J. Strachan (RM); I. Welsh (MC) v F. Auld (MC); G. Hemsley (MM) v J. McNicoll (MC); J. Gardiner (RM) v A. Boyd (MM); G.J. Young (MM) v A. Maiden (MM).

The first round is to be played by June 16.

The second round must be played by July 14.

Semi-finals by August 11.

The final will be on Sunday, August 25 at 9.41am and 2.05pm

No extensions will be given to the closing date for each round.

The name on the top of the draw is the challenger, but responsibility rests on both players to ensure the match is played before the expiry date.

Any competitor having difficulty in arranging a tie should explain the circumstances to Jim Robertson, tournament convener, who will provide a decision in conjunction with the Tournament Committee.

If no explanation by either player is given before the designated expiry date, then both players will be scratched from the competition.

Results must be reported to either the Professional’s Shop or the Golf Links Office.

George Lloyd Trophy

Round one - W. Haddick (MM) v D. Pirie (MM); B. Barclay (MM) v S. Brand (MM); A. Fotheringham (MM) v W. McKenzie (MM); M. Taylor (MM) v A. Hornsey (MM); H. Gibson (MM) v M. Mather (MM); P. McGuone (RM) v S. Davis (MM); I. Spence (MM) v W.J. Beattie (MM); J. Rushmere (MM) v M. Beaton (MM)

The first round is to be played by June 16; the second by July 14; and the semi-finals by August 11.

The final will be played on August 25 at 1.25pm.

Charles Webster Trophy

Round one - G. Maiden (RM) v J. King (MM); J. Beedie (MM) v S. McMullan (RM); R. Watt (MM) v B. Reid (RM); C. Frew (RM) v P. Barlow (MM); D. Mason (MC) v B. Williams (RM); F. Harcus (MC) v D. Bragg (MM); J. Tasker (MM) v I. Watson (MM); K. Smith (MM) v D. Bruce (RM); J. Robertson (MC) v I. Gall (RM); F. Soutar (MM) v D. McLean (RM); A. Robertson (MC) v D. McCallum (MM); M. Christie (MM) v I. Buist (MM); D. Begg (MM) v M. Smith (RM); W.T. Strachan (RM) v B. McKay (RM); K. Watt (MM) v J. McGill (MM); N. Paton (RM) v J. Pert (RM).

The first round is to be played by June 9; the second by June 30; the third round by 21st July 21; and the semi-finals by August 11.

The final will be played on Sunday, August 25 at 1.45pm.

Ladies’ Links Championship

Round one: G. Penman (RML) , F. Anderson (MML); S. Young (RML) v J. Walker (RML); M. Barlow (MML) v P. Sutherland (RML); E. Fullarton (MML) v S. Reid (MCL).

The first round is to be played by June 30, semi-finals by August 11, and the final will be at 1.55pm on Sunday, August 25.

Duncan Rosebowl

First round: C. Littlewood (MCL)v E. Wallwork (MML); C. Smith (MCL) v R. Stewart (MML); M. Li (MML) v L. McNaught (RML); B. Cole (RML) v E. McGurk (RML); B. Watson (RML) v M. Stewart (MML); K. Brown (MML) v H. Howatson (RML); C. MacDonald (MCL)v A. Reoch (MML); S. Harley (RML)v T. Cresdee (RML).

First round ties must be played by June 9, second round by July 14, semi-finals by August 11, and the final at 1.35pm on Sunday, August 25.

Ladies’ Spring Tournament

Results, Medal Course, scratch - 1, C. Penman (CCL) 79; 2, G. Penman (RML) 90; 3, M. Barlow (MML) 91 BIH. Handicap - 1, J. Grubb (MML) 73; 2, S. Reid (MCL) 76 BIH; 3, E. Fullarton (MML) 76 BIH.

Broomfield - 1, M. Cunningham (RML) 74.